Jdi na obsah
Jdi na menu
Citroník roste v Asii, Středomoří a v Americe, kde je uměle pěstován do roku 1887. Citroník je malý strom, dorůstá výšky 6 metrů. Má kulovitou, hustě olistěnou korunu. Z větví vyrůstají trny, listy jsou jasně zelené, vejčité, tuhé a lesklé. Citroník je stálezelený.
Jeho bílé květy s pěti korunními plátky rozkvétají po celý rok. Líbezně voní a vykvétají z růžových poupat. Ovoce dává strom také po celý rok, až 200 kg ročně. Je velmi oblíbený pro své optimistické, svěží vyzařování.
Zajímavosti: Ve 12. století prý Arabové rozšíříli citroník na Sicílii. tamní stromy dávají nejlepší éterický olej, který však má pro léčebné účely pocházet ze stromů pěstovaných s přírodními hnojivy, bez postřiků apod. Citroníky potřebují hodně světla a jsou citlivé na chlad. ,,Nachytané sluneční světlo" také vyzařují zpátky: zařivý jas, průzračné osvěžení, sílu a soustředění. Ke získání 1kg citronové esence musí být sklizeno 200 kg plodů.

Psychologové zjistili, že éterický olej z citronů posiluje schopnost soustředit se. V Japonsku se prováděly pokusy v místnostech se vzduchem obohaceným citronovou esencí. Počet chyb při psaní klesl o 54 procent!
Proto je citronová silice ideální k aromatizováno pracoven, kanceláří a školních tříd, navíc má trvalý antiseptický účinek po dobu dvaceti dnů a např. stafylokoky zabíjí už po pěti minutách. V Anglii se citronová esence úspěšně používá v nemocnicích. Zabíjí nejen choroboplodné zárodky, ale působí také proti strachu a depresím. Citronová esence neutralizuje produkcí uhličitanu draselného úroveň kyselin v těle, tzn. pomáhá předcházet překyselení v důsledku přílišné konzumace masa a cukru.Dr. Valnet, francouzský lékař, který je už po desetiletí známí jako aromaterapeut, nám dává užitečné tipy pro život -
Mravenci utečou, když se jim do cesty položí shnilý citron.
Zuby zůstanou bílé, když si je budeme jednou týdně čistit kartáčkem namočeným v citronové šťávě.
Pytlíček se sušenými citronovými slupkami, zavěšený v šatníku, zahání moly.
Účinné látky: vitaminy A, B a C, kamfen, limonen, pinen, citronellol, citral, kyselina octová, kaprinová, laurová.
Citroník je oslavován již v nejstarších medicínských spisech. Připisuje se mu moc zneškodňovat jedy, vyhánět z těla hnilobné látky a posilovat orgány.
Díky vysokému obsahu vitaminu C v plodech (a také v silicích, které se z nich získávají) se zvyšuje odolnost těla vůči infekčním nemocem. Vitamin C kromě toho skutečně neutralizuje jedy a stimuluje krvetvorbu. Citron má také tonizační účinky na krevní oběh a hodí se k léčbě křečových žil a vysokého krevního tlaku. Protože citron může dráždit pokožku, neměly by se do koupele nebo na obklad dávat více než 3 kapky. Jako zábal na lýtka snižuje horečku. Citronová esence podporuje procesy ujasňování v duševních konfliktech a je účinná při nedostatku odvahy, rezignaci, slabém soustředění a zapomětlivosti.